affinity - онтологија

афинитет повеќе

мн. афинитети
Вид збор: Именка, машки род
Сила на хемиските елементи да се соединуваат меѓу себе.
Албански: afinitet, prirje
Употреба: Хемија
Склоност кон некоја работа, дејност и сл.
Албански: prirje, aftësi
Употреба: Преносно значење