abroad - онтологија

јабана повеќе

(едн.) јабаната
Вид збор: Именка, женски род
туѓина, странство
Турски: yaban
Употреба: Архаизам

однадвор повеќе

Вид збор: Прилог
Од друго место, од страна; од странство.

странство повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
туѓина
Албански: vend i huaj

туѓина повеќе

(едн.) туѓината
Вид збор: Именка, женски род
странство, јабана

туѓоземство повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
јабана, странство