abortion - онтологија

абортус повеќе

мн. абортуси
Вид збор: Именка, машки род
Предвремен прекин на бременост.
Латински: abortus
Употреба: Медицина

пометнување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Прекинување на бременоста.
Латински: abortus
Употреба: Медицина