albanian - онтологија

Албанец повеќе

мн. Албанци
Вид збор: Именка, машки род
жител на Балканскиот Полуостров
Албански: shqiptar
Употреба: Географија

албански повеќе

албанскиот
Вид збор: Придавка
Што е во врска со Албанија или со Албанците.
Албански: shqip

Арнаут повеќе

мн. Арнаути
Вид збор: Именка, машки род
Османлиски назив за Албанец.
Турски: Arnavut
Употреба: Архаизам

Шиптар повеќе

мн. Шиптари
Вид збор: Именка, машки род
Погрдно за Албанец.
Албански: Shqiptar
Употреба: Географија , Пејоратив