а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вовед

мн. воведи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6088
1. Почетен дел од книга, статија, говор кој воведува во предметот, во содржината.
Англиски: introduction Албански: hyrje, parathënie
Примери:
Воведот од неговото излагање беше краток.
Го читам воведот на книгата.
2. Почеток, подготовка за некоја работа, настан.
Англиски: introduction Албански: fillim, hyrje
Примери:
Овој закон е вовед во понатамошните измени на Уставот.
Изведенки
воведнички прид.
воведничкиот