љуба

мн. љуби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18223
1. жена, сопруга
Англиски: spouse Албански: grua, bashkëshorte
Употреба: Архаизам , Народна поезија
2. љубовница, сакана, љубена
Англиски: beloved Албански: e dashur
Употреба: Архаизам , Народна поезија