клукајдрвец

мн. клукајдрвци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22581
Шумска птица со долг и остар клун.
Латински: Dendrocopus Англиски: woodpecker
Употреба: Зоологија
Примери:
Во шумата најдоа отвори што ги прави клукајдрвецот на стеблата од дрвата.
Изведенки
клукајдрвче ср.
мн. клукајдрвчиња
дем.