Преносно значење - категорија

паберка повеќе

мн. паберки
Вид збор: Именка, женски род
Она што ќе остане откога ќе се пробере нешто
Англиски: leftover Албански: të mbetura nga vjelja
одломки
Англиски: fraction Албански: thërmi

паберкува повеќе

паберкуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Компилира, составува од многу ситни, мали делови.
Англиски: compile Албански: përpiloj, hartoj

павка повеќе

павкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
повладува
Англиски: dominate Албански: dominoj

павкало повеќе

мн. павкала
Вид збор: Именка, среден род
Човек кој повладува, ласка.
Англиски: lackey Албански: lake, shërbëtor

павкање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
повладување, совладување

пад повеќе

мн. падови
Вид збор: Именка, машки род
спуштање, паѓање
Англиски: fall Албански: rënie, rrëzim

падавичар повеќе

мн. падавичари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што непотребно се паничи.

падне повеќе

паднат
Вид збор: Глагол, свршен
загинува
Англиски: die Албански: bie, vdes
настапи
Албански: bie

падобранец повеќе

мн. падобранци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што не чека на ред, ами сака да земе нешто прекуред.

пазарлак повеќе

мн. пазарлаци
Вид збор: Именка, машки род
ценкање
Англиски: haggle Албански: bëj pazar

пазува повеќе

мн. пазуви
Вид збор: Именка, женски род
крило, закрила, заштита
Англиски: protection Албански: mbrojtje

пајажина повеќе

мн. пајажини
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што држи некого во зависност, што има контрола над некого.
Англиски: cobweb

пајак повеќе

пајаци
Вид збор: Именка, машки род
Жесток експлоататор.
Англиски: exploiter Албански: eksplotues, shfrytëzues

пакува повеќе

пакуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се пакува) Си оди, напушта работа, служба против своја волја.
Англиски: leave Албански: largohet

паланчанец повеќе

мн. паланчани
Вид збор: Именка, машки род
Човек со навики својствени на жител на паланка.
Англиски: provincial Албански: qytetëzar

палат повеќе

Види и: палата (ж.)
мн. палати
Вид збор: Именка, машки род
Богаташка куќа.
Англиски: palace Албански: pallat

палата повеќе

мн. палати
Вид збор: Именка, женски род
Раскошна богата куќа.
Англиски: palace Албански: pallatë
Примери:
Тој изградил вистинска палата!

палета повеќе

мн. палети
Вид збор: Именка, женски род
Збир на изразните средства на уметник, сликар, писател.
Англиски: range Албански: shtrirje

пали повеќе

палат
Вид збор: Глагол, несвршен
воодушевува
Англиски: inspire Албански: më kall, frymëzon
(се пали) се воодушевува
Англиски: excite Албански: nxeh, ngacmoj

панаѓур повеќе

Види и: панагир (м.)
мн. панаѓури
Вид збор: Именка, машки род
неред, збрка
Англиски: chaos Турски: panayır Албански: kaos

панаѓурски повеќе

панаѓурскиот
Вид збор: Придавка
Што личи на панаѓур.
Албански: panairi
Примери:
Панаѓурско држење.

пандур повеќе

мн. пандури
Вид збор: Именка, машки род
полицаец
Англиски: cop Албански: polic, pandur

панегирик повеќе

мн. панегирици
Вид збор: Именка, машки род
Прекумерно фалење на некого или на нешто.
Англиски: panegyric Албански: panegjirik, lavd

панегиричар повеќе

мн. панегиричари
Вид збор: Именка, машки род
Човек што прекумерно го фали некого.
Албански: panegjirik

панорама повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Широк поглед на нешто.
Англиски: panorama Албански: panoramë

папагал повеќе

мн. папагали
Вид збор: Именка, машки род
Човек што повторува туѓи зборови и мисли.
Англиски: blabber Албански: papagall

папазјанија повеќе

мн. папазјании
Вид збор: Именка, женски род
конфузија, збрка, метеж
Англиски: confusion Албански: konfuzion

папирологија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Обемно администрирање, често поврзано со непотребна документација.
Албански: papirologji

папок повеќе

мн. папоци
Вид збор: Именка, машки род
Средиште, центар на нешто.
Англиски: center Албански: qendër

папса повеќе

папсаат
Вид збор: Глагол, свршен
(преод.) малакса, омале, премале
Англиски: exhaust Албански: lodhem, raskapitem

пара повеќе

параат
Вид збор: Глагол, несвршен
(за уши) Звукот му ги пара ушите.
Англиски: tear
Примери:
Сирената на бродот ги параше ушите.

параван повеќе

мн. паравани
Вид збор: Именка, машки род
маска, прикривање
Англиски: disguise Албански: paravan, maskë

парадира повеќе

парадираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се стреми да се истакне пред други.
Англиски: parade Албански: paradoj
Примери:
Тој многу сака да парадира со своето знаење.

паразит повеќе

мн. паразити
Вид збор: Именка, машки род
Човек што живее од туѓ труд.
Англиски: parasite Албански: parazit

паразитизам повеќе

паразитизмот
Вид збор: Именка, машки род
Живеење од експлоатација на туѓ труд.
Англиски: parasitism Албански: parazitizëm

паразитски повеќе

паразитска
Вид збор: Придавка
готовански
Англиски: parasitic

парализа повеќе

(едн.) парализата
Вид збор: Именка, женски род
застој, немоќ, беспомошност
Англиски: deadlock Албански: paralizë, bllokim
Примери:
Генералниот штрајк доведе до парализа на јавниот живот.

парализира повеќе

парализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Лиши, лишува од способност или можност за дејство.
Англиски: paralyze Албански: paralizoj

параноик повеќе

мн. параноици
Вид збор: Именка, машки род
луд, ненормален
Англиски: paranoiac Албански: paranoik, i çmendur

парее повеќе

Види и: испари (св.)
(се) пареат
Вид збор: Глагол, несвршен
исчезнува
Англиски: disappear Албански: avullon, zhduket

пари повеќе

парите
Вид збор: Именка, множина
вредност
Англиски: value Албански: vlerë

париј повеќе

мн. парии
Вид збор: Именка, машки род
Бесправен, презрен човек.
Англиски: pariah Албански: paria, padrejtë

парира повеќе

парираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Одбие, одбива напади или докази на противникот во спорот.
Англиски: parry Албански: shmang

парламентарен повеќе

парламентарни
Вид збор: Придавка
Што се држи учтиво, не го прекинува другиот во зборувањето.
Англиски: polite Албански: i sjellshëm

пароксизам повеќе

мн. пароксизми
Вид збор: Именка, машки род
Ненадејна појава на силна душевна возбуда, силно чувство; врв, кулминација на некоја возбуда воопшто.
Англиски: paroxysm Албански: paroksizëm

партал повеќе

мн. партали
Вид збор: Именка, машки род
ништожник, бедник
Англиски: wretch Албански: qerrata, partall

партизанија повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Ослободена партизанска земја.

партизански повеќе

партизанска
Вид збор: Придавка
На брзина организиран, несистематски.
Англиски: chaotic
Примери:
Партизанско раководење.

партизанштина повеќе

мн. партизанштини
Вид збор: Именка, женски род
Недоволно организирани, несистематски акции, пројави.

парче повеќе

мн. парчиња
Вид збор: Именка, среден род
нешто посебно, исклучително
Англиски: piece Турски: parça Албански: copë

парчоса повеќе

парчосаат
Вид збор: Глагол, свршен
уништи, сотре
Англиски: destroy Турски: parçalamak Албански: copëtoj, shkatërroj

парчосува повеќе

Види и: парчоса (св.)
парчосуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
уништува, сотира
Англиски: destroy Турски: parçalamak Албански: copëtoj, prish

парчосување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
ситнење, уништување
Англиски: destruction Албански: copëtim, shkatrrim

пасива повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Недостатоците во извесна дејност.
Англиски: drawback Албански: pengesë, disfavor

пасинок повеќе

мн. пасинци
Вид збор: Именка, машки род
Оној што е лишен од грижа, од внимание.
Англиски: stepson Албански: thjeshtër

пасолница повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Висока, незграпна, трапава жена.
Албански: grua e pagdhendur

паспал повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
парталко
Англиски: blackguard Албански: zhelan, partallxhi

пат повеќе

мн. патишта
Вид збор: Именка, машки род
Правец на дејност и развиток.
Англиски: way Албански: drejtim

патент повеќе

мн. патенти
Вид збор: Именка, машки род
резервација, заштита
Англиски: copyright Албански: patent, mbrojtje

патентиран повеќе

патентирани
Вид збор: Придавка
вистински, општопознат
Англиски: well-known
Примери:
Тој е патентиран лажго.

патешествие повеќе

мн. патешествија
Вид збор: Именка, среден род
Долг процес до остварување до определена цел со непредвидливи пречки и проблеми.

патина повеќе

мн. патини
Вид збор: Именка, женски род
Придобивање изглед на старина.
Англиски: patina Албански: vjetërsi

патка повеќе

мн. патки
Вид збор: Именка, женски род
измислица
Англиски: hoax, canard

патоказ повеќе

мн. патокази
Вид збор: Именка, машки род
Одредница за правец.
Англиски: roadmap Албански: udhërrëfyes
Примери:
Донесените заклучоци се патоказ за нашата идна работа.

патологија повеќе

(едн.) патологијата
Вид збор: Именка, женски род
Скршнување од нормата, ненормалност.
Англиски: pathology Албански: patologji

патолошки повеќе

Види и: патологија (ж.)
патолошка
Вид збор: Придавка
болен, ненормален
Англиски: pathological

патрон повеќе

мн. патрони
Вид збор: Именка, машки род
Покровител, заштитник, бранител.
Англиски: patron Албански: patron, kujdestar, mbrojtës

патува повеќе

патуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
умира
Англиски: die Албански: vdes, ec
(разг) Пат патува.
Англиски: travel Албански: udhëtoj, rrugëtoj

пацер повеќе

мн. пацери
Вид збор: Именка, машки род
Несмасен или неспособен човек.
Англиски: jerk Германски: Patzer Албански: i paaft

пачавра повеќе

мн. пачаври
Вид збор: Именка, женски род
Нечиста, неприбрана, неспастрена жена.
Англиски: tramp Албански: lavire, leckë

пашит повеќе

и пашитен
Вид збор: Придавка
слободен.

паштерка повеќе

мн. паштерки
Вид збор: Именка, женски род
Таа што е лишена од родителска грижа, од внимание.
Англиски: neglected child Албански: thjeshtër

пеанија повеќе

мн. пеании
Вид збор: Именка, женски род
зборување, дрдорење, прекорување
Англиски: twaddle Албански: gjepura
Примери:
Доста ги слушав тие пеании!

певец повеќе

мн. певци
Вид збор: Именка, машки род
поет
Англиски: poet Албански: poet

пегла повеќе

пеглаат
Вид збор: Глагол, несвршен
малтретира
Англиски: mangle Албански: maltretoj
Примери:
Два саата ме пеглаше.

педигре повеќе

мн. педигреа
Вид збор: Именка, среден род
Углед, реноме, репутација на основа на потекло.
Англиски: reputation Албански: reputacion, renome

пее повеќе

пеат
Вид збор: Глагол, несвршен
Полн е со радост, трепет, воодушевување.
Англиски: vibrate Албански: këndon, gëzohet
За природни појави - издава еднолични гласови, шумови.
Англиски: sound Албански: këndoj

пејзаж повеќе

мн. пејзажи
Вид збор: Именка, машки род
Опис на природата во литературна творба.
Англиски: scenery Француски: paysage Албански: peizazh

пека повеќе

пекаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Има голема потреба за нешто.
Англиски: beg, need Албански: lus, kërkoj

пекање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Желба кон нешто.
Англиски: desire Албански: dëshirë, etje

пекол повеќе

(едн.) пеколот
Вид збор: Именка, машки род
Неподносливо место; неподнослива положба; неподнослива состојба.
Англиски: hell Албански: ferr, skëterrë

пеколен повеќе

пеколниот
Вид збор: Придавка
ужасен, страшен, неподнослив
Англиски: awful

пеколски повеќе

Види и: пеколен (прид.)
пеколска
Вид збор: Придавка
ужасен, неиздржлив
Англиски: awful
Примери:
Пеколски маки.

пеливанлак повеќе

мн. пеливанлаци
Вид збор: Именка, машки род
вештина, уметност
Англиски: skill Албански: aftësi, mjeshtëri
Примери:
Треба пеливанлак.

пелин повеќе

(едн.) пелинот
Вид збор: Именка, машки род
отров
Англиски: poison Албански: helm
Примери:
Пелин ми е во душава.

пелиноса повеќе

пелиносат
Вид збор: Глагол, свршен
отрови
Англиски: poison Албански: helmoj
(се пелиноса) Да биде огорчен.
Англиски: embitter Албански: zeheroj

пени повеќе

пенат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се пени) беснее, дивее
Англиски: foam Албански: shkumon
(се пени) се клешти
Англиски: grimace Албански: shkumon

пенушка повеќе

мн. пенушки
Вид збор: Именка, женски род
Остарена и грда жена.
Албански: grua e shumtuar
Осамена жена, самица.
Англиски: single Албански: grua e vetmuar, singël

пењавење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
се криви, се претргнува, се лигави
Англиски: sliming Албански: jargavel

пењави повеќе

(се) пењават
Вид збор: Глагол, несвршен
(непреод.) се пени
Англиски: foam Албански: shkumon
Со пена на уста.
Албански: me shkum në gojë

пеперуга повеќе

мн. пеперуги
Вид збор: Именка, женски род
убавина
Англиски: beauty Албански: bukuri

пеплоса повеќе

пеплосаат
Вид збор: Глагол, свршен
погоди, стане блед
Англиски: hit Албански: godas

пеплосан повеќе

Види и: пеплоса (св.)
пеплосани
Вид збор: Придавка
Што е блед како крпа, посивен.
Англиски: grey

перде повеќе

мн. пердиња
Вид збор: Именка, среден род
химен, мембрана, невиност
Англиски: hymen Албански: cipë e virgjerisë

перење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
тепање
Англиски: beating Албански: rrahje

перла повеќе

мн. перли
Вид збор: Именка, женски род
Нешто единствено; најдобар ообразец на нешто.
Англиски: pearl Албански: perlë, diç e veçant

перо повеќе

мн. пера
Вид збор: Именка, среден род
(само едн.) Во изрази - симбол на пишување, на труд на писател.
Англиски: pen Албански: penë, shkrim
(мн. пера) автор, писател
Англиски: author Албански: autor

перспектива повеќе

мн. перспективи
Вид збор: Именка, женски род
Изгледи за иднина, надежи, можности за постигање некоја цел.
Англиски: prospective Албански: perspektivë

перспективен повеќе

перспективни
Вид збор: Придавка
Што го зима предвид идниот развиток.
Англиски: prospective
Што има добри услови за развој.
Англиски: promising

перчин повеќе

перчинот
Вид збор: Именка, машки род
Свила во пченка.
Албански: gërsheta në misër

пес повеќе

мн. пци
Вид збор: Именка, машки род
проклет човек
Англиски: bloodhound Албански: qen, njeri i lig

песјак повеќе

мн. песјаци
Вид збор: Именка, машки род
крвник
Англиски: butcher Албански: gjakatar
издржлив, упорен човек
Албански: njeri i qëndrueshëm

песји повеќе

Види и: песи (прид.)
песја
Вид збор: Придавка
тежок, мачен
Англиски: troublesome

песоглав повеќе

песоглави
Вид збор: Придавка
тврдоглав
Англиски: pigheaded

песоглавец повеќе

мн. песоглавци
Вид збор: Именка, машки род
Тврдоглав, своеглав човек.
Англиски: pighead Албански: kokëqen

песоса повеќе

(се) песосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Пакостен како пес.

песосан повеќе

песосани
Вид збор: Придавка
зол, пакостен како пес
Примери:
Песосан човек, многу злобен човек.

песосува повеќе

Види и: песоса (св.)
(се) песосуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) песоса

петно повеќе

мн. петна
Вид збор: Именка, среден род
срам
Англиски: stigma Албански: turp, mbarre, njollë
Примери:
(разг.) Фрла петно врз нешто.

петрифицира повеќе

петрифицираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
скамени, скаменува
Англиски: petrify Албански: nguros, shtang
Примери:
петрифицирана форма
застари, застарува
Англиски: antiquate Албански: vjetrohet

печат повеќе

мн. печати
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Трага, белег, отпечаток на нешто.
Англиски: mark Албански: vulë

пече повеќе

пече
Вид збор: Глагол, несвршен
Грижа на совеста.
Англиски: burn Албански: djeg

печен повеќе

печени
Вид збор: Придавка
готов
Англиски: finished Албански: gati

печење повеќе

Види и: пече (несв.)
(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Печење на грбот.
Англиски: sunbath Албански: djegëje në diell
Печење на занаетот.
Англиски: learning Албански: mësim, pjekëje

пигмеј повеќе

мн. пигмеи
Вид збор: Именка, машки род
ништожник
Англиски: nobody Албански: askushi

пие повеќе

пијат
Вид збор: Глагол, несвршен
впива, шмука
Англиски: suck in Албански: thithë, pi

пиедестал повеќе

мн. пиедестали
Вид збор: Именка, машки род
Високо, значајно место.
Англиски: pedestal Албански: piedestal

пијавица повеќе

мн. пијавици
Вид збор: Именка, женски род
Човек од кого не можеме со лесно да се откачиме.
Англиски: leech Албански: shushunjë, ushujzë
жесток експлоататор
Англиски: exploiter Албански: shfrytëzues

пијан повеќе

пијаниот
Вид збор: Придавка
Обземен од силно чувство; опиен, опијанет.
Англиски: euphoric
Примери:
Пијан од радост.

пика повеќе

(се) пикаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Турне во некоја положба.
Англиски: push Албански: shtyj
(се пика) Се турка во нешто.
Англиски: shove Албански: fus, shtyj

пикантен повеќе

пикантни
Вид збор: Придавка
пецкаво, скоколиво, зајадливо, духовито, еротично
Англиски: piquant Албански: pikant, djegës

пикира повеќе

пикираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Покаже интерес кон некого или нешто.
Англиски: make a pass Албански: tregon interes për dikë ose për diçka
Примери:
Пикира на директорското место.

пикне повеќе

Види и: пика (несв.)
пикнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ставање некаде каде што не му е местото.
Англиски: mislay Албански:
Даде кришум.
Албански: msheftaz
Обезбеди некаква положба.
(се пикне) Влезе незабележано, кришум.
Англиски: slip Албански: futet

пиле повеќе

мн. пилиња
Вид збор: Именка, среден род
злато, срце
Англиски: honey Албански: zogzë, shpirt
(мн. обично пилци) сироти деца
Англиски: children Албански: femijë bonjak

пилигрим повеќе

мн. пилигрими
Вид збор: Именка, машки род
патник, друмник
Англиски: traveller Албански: udhëtar

пилило повеќе

мн. пилила
Вид збор: Именка, среден род
сој, род
Англиски: breed Албански: soj, lloj
Примери:
Не е тој од нивното пилило.

пион повеќе

мн. пиони
Вид збор: Именка, машки род
Лице со кое некој се служи по своја волја.
Англиски: pawn Албански: pion

пионер повеќе

мн. пионери
Вид збор: Именка, машки род
Тој што прв пробил нов пат во извесна област од науката, културата, уметноста.
Англиски: pioneer Албански: pionier

пипало повеќе

мн. пипала
Вид збор: Именка, среден род
Лице или организација што работат за други.
Албански: fije, pipthë

пипер повеќе

пиперот
Вид збор: Именка, машки род
лут човек
Албански: spec djegs, hidhërim

пиперница повеќе

мн. пиперници
Вид збор: Именка, женски род
За глава - тиква.
Англиски: head Албански: kokë si kungull
Примери:
(разг.) Што не си ја чукнеш пиперницата!

пирамидален повеќе

пирамидална
Вид збор: Придавка
величествен
Англиски: magnificent

пискул повеќе

мн. пискули
Вид збор: Именка, машки род
Жолти нишки во клас од пченка.
Албански: fije misri
перчин

писмен повеќе

писмени
Вид збор: Придавка
Што одговара на барањата во некоја научна или уметничка гранка.

писменост повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Вештина да се владее некоја наука и уметност.
Англиски: knowledge Албански: njohuri, dituri

питок повеќе

питкиот
Вид збор: Придавка
пријатен
Англиски: pleasant

пицајзла повеќе

мн. пицајзли
Вид збор: Именка, женски род
досаден човек
Англиски: bore Српски: пицајзла Албански: njeri i bezdisshëm

пичка повеќе

мн. пички
Вид збор: Именка, женски род
страшливец
Англиски: scaredy cat Албански: frigacak, pidh njeri

пишмани повеќе

пишманат
Вид збор: Глагол, несвршен
Расколебува некого, одвраќа некого од некаква намера.
Англиски: regret Албански: bëj pishman

пиштол повеќе

мн. пиштоли
Вид збор: Именка, машки род
Не поседува ништо, голтар.
Англиски: prole Албански: pa të holla, pishtoll
Примери:
(разг.) Гол како пиштол.

пиштолџија повеќе

мн. пиштолџии
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се служи со оружје, со сила во недозволени, криминални цели.
Англиски: pistolero

пладнува повеќе

пладнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
денгуби
Англиски: waste time Албански: humb kohën, bredh

плакне повеќе

плакнат
Вид збор: Глагол, несвршен
мие, наводнува
Англиски: wash Албански: laj, lagë

пламен повеќе

мн. пламени
Вид збор: Именка, машки род
како пламен
Албански: zjarr
одушевен
Англиски: enthusiasm Албански: entuziazmuem
страстен
Англиски: passion Албански: pasion
ужасно скапо
Англиски: expensive Албански: shtrenjtë
страст, занос
Англиски: passion Албански: pasion

пламен повеќе

пламени
Вид збор: Придавка
страстен
Англиски: passionate

пламне повеќе

пламнат
Вид збор: Глагол, свршен
За очи, поглед - молсне, светне.
Англиски: flare-up Албански: ndriçoj
Вцрви се поради силно чувство: лутина, јад, гнев.
Англиски: flush Албански: skuqet
За силни чувства, бунт, борба, болест - избувне со голема сила.
Англиски: flare-up Албански: turrem

пламноса повеќе

Вид збор: Глагол, свршен
(преод.) изгори
Англиски: burn Албански: kall
(непреод.) пламне, избувне
Англиски: light up Албански: ndez

пламти повеќе

пламтат
Вид збор: Глагол, несвршен
Силно свети.
Англиски: shine Албански: shndrit
За лице, образ - гори, се вцрвува од прилив на крв.
Англиски: rush Албански: vërsulem
(за очи) светат
Англиски: shine Албански: shndritin
За човек - обземен од силно чувство.
Англиски: burn Албански: digjet

планина повеќе

мн. планини
Вид збор: Именка, женски род
Нешто во голема количина.
Англиски: huge Албански: mal

пласира повеќе

пласираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Вложува што и да е (мисла, идеја, теорија и сл.) за да извлече некаква корист.
Англиски: profit Албански: fitim

пласкање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
глупости, бесмислици
Англиски: nonsense

пласне повеќе

пласнат
Вид збор: Глагол, свршен
намести, стави
Англиски: put Албански: vendos
Лупне, тресне глупост.
Англиски: knock Албански: godas

пласти повеќе

пластат
Вид збор: Глагол, несвршен
Таложи во пластови, во слоеви; реди еден врз друг.
Англиски: pile
(се пласти) се реди

пластичен повеќе

пластични
Вид збор: Придавка
релјефен, живописен, сликовит
Англиски: vivid Албански: plastik

плати повеќе

платат
Вид збор: Глагол, свршен
Претрпи казна за некаква постапка, однос и сл.
Англиски: pay Албански: pagoi

платно повеќе

мн. платна
Вид збор: Именка, среден род
Преносно за литературна творба.
Англиски: work Албански: stof

платноса повеќе

(се) платносаат
Вид збор: Глагол, свршен
Побледе во лице како крпа.
Англиски: turn white
Примери:
Сиот се платносал.

платформа повеќе

мн. платформи
Вид збор: Именка, женски род
Програма за акција на некоја партија, група.
Англиски: platform Албански: platformë, pogram

плаче повеќе

плачат
Вид збор: Глагол, несвршен
Плаче за нешто (кога ќе се поклопат нештата).
Англиски: cry Албански: qan
За невоодушевени предмети.
Англиски: cry Албански: qaj

плачевен повеќе

Види и: плачлив (прид.)
плачевна
Вид збор: Придавка
плачлив
Примери:
Плачевни резултати.

плачевно повеќе

Вид збор: Прилог
(книж. прен. ретко)

плачен повеќе

плачниот
Вид збор: Придавка
тажен, жален
Англиски: sad

плачење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
барање
Албански: të qarë, ankim
Примери:
Тоа беше плачење за ќотек.

плашило повеќе

мн. плашила
Вид збор: Именка, среден род
Грдо, лошо облечена особа.
Англиски: scarecrow Албански: gogol, lugat

плашт повеќе

мн. плаштови
Вид збор: Именка, машки род
покривка, заштита
Англиски: cover Албански: mbulesë

плебеец повеќе

мн. плебејци
Вид збор: Именка, машки род
Во речта на аристократските кругови - човек од „ниско” потекло.
Англиски: proletarian Албански: proletar, plebe

плебејство повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
простота, невоспитаност
Англиски: primitiveness Албански: pelebej

плева повеќе

(едн.) плевата
Вид збор: Именка, женски род
Нешто во големо количество.
Англиски: loads Албански: ngarkesë, sasi e madhe

пледоаје повеќе

мн. пледоајеа
Вид збор: Именка, среден род
Повик за поддршка на некоја идеја.
Англиски: plea Албански: lutje, pledoaje

племе повеќе

мн. племиња
Вид збор: Именка, среден род
Група луѓе обединети со општи црти.
Англиски: race Албански: racë
Примери:
Погано племе.

плен повеќе

(едн.) пленот
Вид збор: Именка, машки род
Жртва на измама или насилство.
Англиски: booty Албански: pre
Примери:
Тој ќе стане плен на разни неранимајковци.

плени повеќе

пленат
Вид збор: Глагол, свршен
воодушеви, восхити
Албански: impresionoj

плеска повеќе

плескаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Зборува глупости; не го контролира своето зборување.
Англиски: gossip Албански: llafazan

плесне повеќе

плесна
Вид збор: Глагол, свршен
Јавно искаже нешто со револт и директно.
Англиски: slap Албански: thot troç

плете повеќе

плетат
Вид збор: Глагол, несвршен
Плете мрежи, интриги, замки.
Англиски: plot Албански: thur
(се плете) се плетка
Англиски: tangle Албански: lidhet, koklavitet

плетка повеќе

плеткаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Оди полека, со тешкотии.
Англиски: stumble Албански: ngadalë
Збори полека, со тешкотии.
Англиски: stammer Албански: llafazan
(се плетка) Се плетка со јазикот додека говори.
Англиски: blabber Албански: ngatërroj

плеткање повеќе

мн. плеткања
Вид збор: Именка, среден род
Плеткање во работите.
Англиски: interference Албански: përzierje, ngatërres
Недоволно познавање јазик.
Англиски: stuttering Албански: belbëzim
животарење
Англиски: toil Албански: rraskapitje, jetoj rënd

плеќи повеќе

плеќите
Вид збор: Именка, множина
поддршка
Англиски: support

плива повеќе

пливаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Лежи, се наоѓа во нешто течно.
Англиски: swim Албански: notoj
Обземен е од возвишено, радосно чувство.
Англиски: swell Албански: bymehet
Без да располага со знаења, одговара заплеткано и набавтана.
Англиски: confuse Албански: ngatërroj

плима повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Надигање на чувства и др.
Англиски: flood Албански: vërshim, rrëke

плиска повеќе

плискаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(за пари) фрла
Англиски: throw Албански: hedh
шири
Англиски: spread Албански: përhapje
(се плиска) се троши
Англиски: waste Албански: shpenzoj

плискање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Наеднаш трошење пари.
Англиски: wasting money Албански: harxhoj të holla

плисне повеќе

плиснат
Вид збор: Глагол, свршен
Блисне вода врз делови од телото или врз човек општо.
Англиски: splash Албански: hedh
За дожд - почне силно да врне.
Англиски: splash Албански: hedh
(за чувства) Разлее како вода, како бран.
Англиски: spill Албански: derdh
(за светлина) разлее
Англиски: spill Албански: hapërdaj
(се плисна) Се блисне течност од некаков сад.
Англиски: spill Албански: hedh

плитко повеќе

Вид збор: Прилог
Што не е добро промислено, што не е темелно.
Англиски: shallow
Примери:
Многу плитко сте ја замиелиле таа работа.

плиткост повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Површно знаење.
Англиски: shallowness Албански: cektësi, njohuri sipërfaqësore
Примери:
Покажа неверојатна плиткост на мислењето.

плиток повеќе

плитки
Вид збор: Придавка
површен, празен
Англиски: shallow
Примери:
Плиток ум.

плови повеќе

пловат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се движи по патека низ воздух по небо.
Англиски: float Албански: lundron, fluturon
За мисла - се пренесува полека како по вода.
Англиски: float Албански: lundron

плод повеќе

мн. плодови
Вид збор: Именка, машки род
резултат
Англиски: result Албански: rezultat

плоден повеќе

плодни
Вид збор: Придавка
Што создава многу во науката или во уметноста.
Англиски: prolific Албански: pjellor
Што дава добри резултати.
Англиски: fruitful Албански: i frytshëm

плоди повеќе

плодат
Вид збор: Глагол, несвршен
создава, пораѓа
Англиски: bear Албански: lind, krijoj
(се плоди) се зголемува, се множи
Англиски: increase Албански: shtim, pjellë, lindje
Примери:
Капиталите се плодат.

плодно повеќе

Види и: плоден (прид.)
плодна
Вид збор: Прилог
Плоден, што ствара дела.
Англиски: prolific

плодоносен повеќе

плодоносна
Вид збор: Придавка
плоден
Англиски: fruitful
Примери:
Плодоносна дејност.

плуе повеќе

Вид збор: Глагол, несвршен
кисне
Англиски: soak Албански: lagem, qullem
долгоспие
Англиски: sleep Албански: fle gjatë

плука повеќе

плукаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Искажува презир кон нешто.
Англиски: despise Албански: përbuz

плуска повеќе

мн. плуски
Вид збор: Именка, женски род
(обично мн.) лаги, невистини
Англиски: lie Албански: gënjeshtër, rrenë

плусне повеќе

плуснат
Вид збор: Глагол, свршен
(преод.) плесне
Англиски: slap Албански: mëshoj, godas, shllapis

пљачкаш повеќе

мн. пљачкаши
Вид збор: Именка, машки род
корумпиран човек
Албански: njeri i korruptuar

победа повеќе

мн. победи
Вид збор: Именка, женски род
Голем успех.
Англиски: success Албански: sukses
Примери:
Победа на изборите.

побесни повеќе

побеснат
Вид збор: Глагол, свршен
Многу се налути.
Англиски: enrage Албански: tërbohem, hidhërohem shumë
Примери:
А таа, побеснета од добиените рани, со голема сила се фрлила врз него.

побрка повеќе

побркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгуби памет.
Англиски: loose mind Албански: humb mendjen

повампири повеќе

(се) повампират
Вид збор: Глагол, свршен
Нешто негативно одново се појави.
Англиски: resuscitate Албански: vempirizohet, ringjallet

повене повеќе

повенат
Вид збор: Глагол, свршен
За човек - изгуби снага, свежина, боја на лицето.
Англиски: dry up

повидок повеќе

мн. повидоци
Вид збор: Именка, машки род
Круг на знаење, на сознанија.
Англиски: cognition Албански: horizont njohurish
Примери:
Тој го проширува органскиот свет, откривајќи нови повидоци кон зоологијата и ботаниката.

повлече повеќе

повлечат
Вид збор: Глагол, свршен
Обележи, означи, разграничи; направи линија.
Англиски: segregate Албански: veçoj

повој повеќе

мн. повои
Вид збор: Именка, машки род
Почеток на развојот на нешто, на некоја дејност.
Англиски: beginning Албански: fillim, nisje

повреден повеќе

повредени
Вид збор: Придавка
Со нанесена душевна повреда.
Англиски: offendet Албански: i ofenduar

поврзе повеќе

поврзе
Вид збор: Глагол, свршен
Установи врска меѓу одделни појави, доведе во врска едно со друго.
Англиски: tie up Албански: lidh

погази повеќе

Види и: гази (несв.)
погазат
Вид збор: Глагол, свршен
Не изврши ветување, изневери.
Англиски: break Албански: shkel premtimin

погани повеќе

поганат
Вид збор: Глагол, несвршен
(погани јазик / уста) Зборува лоши работи.
Англиски: calumniate Албански: shpif, përflas

погача повеќе

мн. погачи
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што е во вид на погача.
Англиски: loaf Турски: poğaça Албански: pogaçe

погачар повеќе

мн. погачари
Вид збор: Именка, машки род
безделник, готован
Англиски: idler

погине повеќе

погинат
Вид збор: Глагол, свршен
Претера во нешто, пропадне, се премори од настојување да постигне нешто.
Англиски: die Албански: vdes

поглавје повеќе

мн. поглавја
Вид збор: Именка, среден род
Период од развојот на нешто (историјата, определено општествено движење, дејност).
Англиски: chapter Албански: kapitull

погледне повеќе

погледнат
Вид збор: Глагол, свршен
Разгледа, испита, земе под внимание.
Англиски: consider Албански: konsideroj, shikoj

погоди повеќе

погодат
Вид збор: Глагол, свршен
Се случи, снајде некого нешто.
Англиски: hit Албански: godet
Успешно направи нешто, избере во соодветно време, место итн.
Англиски: choose Албански: sukses

погосподини повеќе

(се) погосподинат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане господин, измени држење, однесување.
Албански: bëhet zotëri
Се возгордее, се направи важен.
Албански: bëhem i rëndësishëm

погребе повеќе

погребат
Вид збор: Глагол, свршен
уништи, упропасти, изгуби
Англиски: bury Албански: varros, shkatrroj
(се погребе) се упропасти
Англиски: bury Албански: varros

погрми повеќе

Види и: грми (несв.)
погрмат
Вид збор: Глагол, свршен
грми од оружје
Англиски: thunder

погром повеќе

мн. погроми
Вид збор: Именка, машки род
Насилство над тие што мислат и што дејствуваат поинаку.
Англиски: pogrom

погуби повеќе

погубат
Вид збор: Глагол, свршен
Доведе до пропаст, до уништување.
Англиски: destroy Албански: shkatërroj

подаде повеќе

подадат
Вид збор: Глагол, свршен
Поднесе, предаде документ (пријава, молба) до надлежен орган.
Англиски: submit Албански: jap, dorëzoj

податлив повеќе

податливи
Вид збор: Придавка
Што е неотпорен, што лесно паѓа под влијание.
Англиски: susceptible

подбутне повеќе

подбутнат
Вид збор: Глагол, свршен
Помогне некому во работа, во напредување.
Англиски: push
Отфрли, престане да води сметка за некого.
Англиски: displace

подбуцне повеќе

подбуцнат
Вид збор: Глагол, свршен
Поттикне на нешто лошо, на кавга.
Англиски: instigate Албански: ndërsej

подвене повеќе

подвенат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгуби тежина, убавина.
Англиски: wither Албански: vyshket

подврзе повеќе

подврзат
Вид збор: Глагол, свршен
Обврзе со нешто, задолжи.
Англиски: bind Албански: lidh
(се подврзе) Се врзе со договор, со збор.
Англиски: obligate Албански: detyroj

подгази повеќе

подгазат
Вид збор: Глагол, свршен
Не достоја на даден збор, договор и сл.
Албански: shkel fjalën
Навреди некого, не почитува во доволна мера.
Албански: ofendoj

подгризе повеќе

подгризат
Вид збор: Глагол, свршен
Оштети, наруши нормален ред.
Англиски: damage

подели повеќе

поделат
Вид збор: Глагол, свршен
Сподели нешто со некого.
Англиски: share Албански: ndaj
Сподели нешто меѓу себе.
Англиски: share Албански: këmbej, shpërndaj

поджугне повеќе

поджугнат
Вид збор: Глагол, свршен
Потшепне малку.
Англиски: whisper

подзаврти повеќе

подзавртат
Вид збор: Глагол, свршен
(се подзаврти) Се зафати со некоја работа во некоја мера.

подзагори повеќе

Види и: загори (св.)
подзагорат
Вид збор: Глагол, свршен
Загори за вода.
Англиски: thirst Албански: digjem për ujë

подзагреан повеќе

подзагреаниот
Вид збор: Придавка
Заинтересиран малку, донекаде.
Англиски: interested

подзагрее повеќе

подзагрејат
Вид збор: Глагол, свршен
Заинтересира некого за нешто, донекаде, во извесна мера.
Англиски: intrigue Албански: intrigoj
(се подзагрее) Се воодушеви од нешто, се заинтересира за нешто малку, донекаде.
Англиски: warm up Албански: nxehem

подзајаде повеќе

(се) подзајадат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се кара, да се расправа по малку, во некоја мера.
Англиски: quarrel

подзакачи повеќе

подзакачат
Вид збор: Глагол, свршен
Прекори, искара малку некого.

подзакрепи повеќе

Види и: закрепи (св.)
подазакрепат
Вид збор: Глагол, свршен
(се подзакрепи) се поткрепи, зајакне, се зацврсне
Англиски: strengthen Албански: forcohem, konsolidoj

подзамазни повеќе

Види и: замазни (св.)
подзамазнат
Вид збор: Глагол, свршен
Поправи, смири некоја работа, малку, донекаде.
Англиски: smooth Албански: rregulloj

подзамачка повеќе

Види и: замачка (св.)
подзамачкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Прикрие, забошоти нешто.
Англиски: cover up Албански: mbuloj

подзаостри повеќе

Види и: заостри (св.)
подзаострат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто да се влоши, да стане полошо, построго и сл.
Англиски: aggravate Албански: keqësoj
(се подзаостри) се влоши
Англиски: aggravate Албански: keqësohet

подзапали повеќе

подзапалат
Вид збор: Глагол, свршен
Воодушеви, восхити, загрее за некоја работа или идеја.
Англиски: exhilarate
(се подзапали) Се воодушеви, се востихи за некоја работа или идеја.
Англиски: exhilarate

подзасени повеќе

Види и: засени (св.)
подзасенат
Вид збор: Глагол, свршен
Засени некого малку, надмине во нешто, стави во втор план, не допушти да дојде до израз.
Англиски: shadow

подзасити повеќе

подзаситат
Вид збор: Глагол, свршен
Донекаде задоволи некоја потреба.
Англиски: satisfy

подзасолне повеќе

Види и: засолне (св.)
подзасолнат
Вид збор: Глагол, свршен
(се подзасолна) Се прикрива зад нешто, зад некого.
Англиски: hide Албански: fshihem

подзаспан повеќе

подзаспани
Вид збор: Придавка
Што не е енергичен.
Англиски: apathetic

подзатегне повеќе

подзатегнат
Вид збор: Глагол, свршен
(се подзатегне) Се затегне, се заостри малку, донекаде одвивањето на некое дејство.
Англиски: tighten

подзатресе повеќе

Види и: затресе (св.)
подзатресат
Вид збор: Глагол, свршен
(се подзатресе) Поведе грижа за нешто или за некого.
Англиски: shake, worry

подзатрча повеќе

Види и: затрча (св.)
(се) подзатрчаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се затрча, се истрча, направи нешто премногу гргу без да размисли.
Албански: shpejton

подземен повеќе

подземни
Вид збор: Придавка
Подмолен, прикриен, што не се забележува веднаш.
Англиски: secret

подзине повеќе

Види и: зине (св.)
подзинат
Вид збор: Глагол, свршен
Испушти душа, умре.
Англиски: die Албански: vdes

подигне повеќе

подигнат
Вид збор: Глагол, свршен
одгледа, изгледа
Англиски: raise Албански: ngre
(се подигна) Дојде во претходна положба.
Англиски: recover Албански: rigjej

подизостри повеќе

Види и: изостри (св.)
подизострат
Вид збор: Глагол, свршен
Изостри однос, чувство, став и сл.
Англиски: sharpen

подискастри повеќе

Види и: искастри (св.)
подискастрат
Вид збор: Глагол, свршен
Истепа некого помалку или повеќе.
Англиски: beat up

подискриви повеќе

Види и: искриви (св.)
подискриват
Вид збор: Глагол, свршен
Изопачи, изврти нешто до одредена мера.
Англиски: distort Албански: shtrmbëroj

подисправи повеќе

Види и: исправи (св.)
подисправат
Вид збор: Глагол, свршен
Поправи, коригира нешто, малку, колку што е можно.
Англиски: correct Албански: korigjoj, rregulloj

подистине повеќе

Види и: истине (св.)
подистинат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане донекаде рамнодушен кон нешто.
Англиски: cool off Албански: zbehet

подјаде повеќе

подјадат
Вид збор: Глагол, свршен
За здравје - наруши, расипе малку, донекаде.
Англиски: undermine Албански: prish, dëmtoj
Начне целина, потроши дел од нешто што требало да се зачува.
Албански: han, harxhon

подјармен повеќе

Види и: подјарми (св.)
подјармениот
Вид збор: Придавка
Што е потчинет, што е покорен од некого.
Англиски: subjugated

подјарми повеќе

подјармат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави под своја власт, потчини, покори некого.
Англиски: subjugate Албански: nënshtroj

подлетарка повеќе

мн. подлетарки
Вид збор: Именка, женски род
Тој што ги прави првите чекори во нешто.
Англиски: fledgeling Албански: fillestar
Девојче или момче облечено во нешто кусо.
Албански: shkurt

подложи повеќе

подложат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави некого или нешто во некаква позиција на притисок, на испитување или преиспитување и сл.
Англиски: subject Албански: nënshtroj

подмачка повеќе

подмачкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде мито, поткуп.
Англиски: bribe Албански: lyej, jap mitë, ryshfet

подметне повеќе

подметнат
Вид збор: Глагол, свршен
Намести некому нешто со цел да биде обвинет.
Англиски: set up Албански: ngrit

подмрдне повеќе

Види и: мрдне (св.)
подмрднат
Вид збор: Глагол, свршен
Измами, излаже по малку.
Англиски: deviate Албански: mashtroj

поднадуе повеќе

Види и: надуе (св.)
поднадујат
Вид збор: Глагол, свршен
Преувеличи, направи да изгледа поголемо, поважно одошто е.
Англиски: pump up Албански: fryj

поднаѕре повеќе

поднаѕрат
Вид збор: Глагол, свршен
Види, посети на кратко.
Англиски: visit Албански: vizitoj shkurt

поднамириса повеќе

Види и: намириса (св.)
поднамирисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Насети, открие нешто донекаде.
Англиски: sense Албански: ndjej

поднамурти повеќе

поднамуртат
Вид збор: Глагол, свршен
За временски услови - стане облачно, мрачно.
Англиски: darken Албански: errësoj, mjegulloj

поднаостри повеќе

поднаострат
Вид збор: Глагол, свршен
Се наостри, се налути, се подготви за кавга.
Англиски: get angry Албански: hidhërohet

поднареди повеќе

поднаредат
Вид збор: Глагол, свршен
(се поднареди) Се дотера, се доведе во подобра состојба.
Англиски: improve Албански: përmirësoj

подолади повеќе

подоладат
Вид збор: Глагол, свршен
Смири малку силни чувства, стане во некоја мера рамнодушен кон некого или кон нешто.
Англиски: cool off

подотвори повеќе

Види и: отвори (св.)
подотворат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто да биде отворено, слободно за други луѓе, за друго влијание, за други можности.
Англиски: open up Албански: çel
(се подотвори) Се ослободи пред некого или за нешто.
Англиски: open up Албански: çel

подрака повеќе

Вид збор: Прилог
На недозволен начин, скришно тајно.
Англиски: secretly

подрапа повеќе

Види и: драпа (несв.)
подрапаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се подрапа) Се подбие шега со некого.
Англиски: deride, joke

подрачје повеќе

мн. подрачја
Вид збор: Именка, среден род
Опсег на некаква дејност.
Англиски: area Албански: rrethi i veprimit, sfera, fusha e veprimit

подрнда повеќе

подрндаат
Вид збор: Глагол, свршен
Дрнда, лошо свири на некој жичен музички инструмент.
Англиски: strum
Дрдори малку, кратко време.
Англиски: blab

подрнка повеќе

Види и: подрнда (св.)
подрнкаат
Вид збор: Глагол, свршен
подрнда

подроби повеќе

подробат
Вид збор: Глагол, свршен
Зборува сѐ и сешто кратко време.
Англиски: blab

подуе повеќе

подујат
Вид збор: Глагол, свршен
Прејаде, препие некого.
Англиски: oversaturate Албански: ha më tepër se duhet
Изнервира со постојано зборење.
Албански: mërzit
(се подуе) Се прејаде, се препие.
Албански: ha më tepër se duhet

поезија повеќе

(едн.) поезијата
Вид збор: Именка, женски род
Нешто возвишено, восхитувачко, пријатно.
Англиски: lofty Албански: poezi

поема повеќе

мн. поеми
Вид збор: Именка, женски род
Нешто убаво, возвишено, што создава прекрасни чувства.
Англиски: poem Албански: poemë

пожар повеќе

мн. пожари
Вид збор: Именка, машки род
Несреќа од големи размери.
Англиски: catastrophe Албански: katastrofë
Примери:
Пожарот на Првата светска војна бргу ја зафати цела Европа.
Бурни чувства.
Англиски: excitement Албански: eksitim
Примери:
Пожарот во неговото срце никако да стивне.

поза повеќе

мн. пози
Вид збор: Именка, женски род
Наместено, неискрено, неприродно однесување.
Англиски: act Албански: akt

позаблажи повеќе

позаблажат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи некаква состојба или ситуација донекаде да се подобри.
Англиски: deescalate Албански: zbus

позаболи повеќе

позаболат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи да се чувствува некој како да е болен.
Албански: ndjehem i sëmurë

позавитка повеќе

Види и: завитка (св.)
позавиткаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се позавитка) Се свитка, се стегне неколкупати цврсто околу нешто.
Англиски: coil Албански: mbështjell

позагладни повеќе

Види и: загладни (св.)
позагладнат
Вид збор: Глагол, свршен
Почувствува посилна желба, потреба за нешто.
Англиски: get hungry Албански: untësohet, dëshirë për diçka

позагрее повеќе

Види и: загрее (св.)
позагреат
Вид збор: Глагол, свршен
Воодушеви, заинтересира многу некого за нешто.
Англиски: heat up Албански: nxeh
(се позагрее) Се заинтересира, се воодушеви за нешто во поголем степен.
Англиски: heat up Албански: nxehem

позадлаби повеќе

Види и: задлаби (св.)
позадлабат
Вид збор: Глагол, свршен
Задлаби, навлезе во нешто со посилен интензитет.
Англиски: deepen Албански: thelloj

позакопа повеќе

Види и: закопа (св.)
позакопаат
Вид збор: Глагол, свршен
Доведе некого во понепријатна, потешка положба.
Англиски: bury
(се позакопа) Се доведе во понепријатна, потешка положба.
Англиски: bury

позатрупа повеќе

Види и: затрупа (св.)
позатрупаат
Вид збор: Глагол, свршен
Преоптовари некого со нешто (работа, обврски, задачи).
Англиски: overload
(се позатрупа) Се затрупа уште повеќе, се преоптовари со нешто.
Англиски: overload

позатрча повеќе

Види и: затрча (св.)
(се) позатрчаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се затрча, се истрча, направи нешто премногу бргу без да размисли.
Англиски: run

позацврсти повеќе

Види и: зацврсти (св.)
позацврстат
Вид збор: Глагол, свршен
Осигури, стабилизира нешто малку повеќе, во поголема мера.
Англиски: consolidate Албански: konsolidon

позацрни повеќе

Види и: зацрни (св.)
позацрнат
Вид збор: Глагол, несвршен
Направи некој да се чувствува несреќно.
(се позацрни) Се чувствува несреќно.

позближи повеќе

Види и: зближи (св.)
позближат
Вид збор: Глагол, свршен
Развие поблиски, пријателски односи.
Англиски: befriend Албански: afroj, bashkoj
(се позближи) Се зближи, се спријатели, стане близок со некого.
Англиски: befriend Албански: afrohem, shoqërohem

поздравен повеќе

поздравниот
Вид збор: Придавка
Прифатен со радост и со задоволство, добредојден.
Англиски: welcomed

поздрави повеќе

поздрават
Вид збор: Глагол, свршен
Прими со радост нешто, некоја вест.
Англиски: welcome Албански: përshëndes, mirëpres

позира повеќе

позираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се однесува како позер, е позер.
Англиски: pretend Албански: pretendoj

позиција повеќе

мн. позиции
Вид збор: Именка, женски род
Положба, функција, поставеност во општеството, во службата, во некоја средина.
Англиски: status Албански: status
Гледиште, однос, став кон нешто.
Англиски: aspect Албански: aspekt

позлати повеќе

позлатат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи да изгледа како злато.
Англиски: gild Албански: shkëlqej si ari
Направи нешто благородно, добро.
Албански: bëj mirë

пои повеќе

појат
Вид збор: Глагол, несвршен
Натопи, засити со вода, наводни.
Англиски: soak Албански: zhyt
Напои, вдахне со некое убаво чувство, со искуство или со знаење.
Англиски: soak Албански: zhyt

поигра повеќе

поиграат
Вид збор: Глагол, свршен
(си поигра) Постапи несериозно, со однесе лекомислено со некого или нешто.
Англиски: play Албански: loz

поизделка повеќе

Види и: изделка (св.)
поизделкаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се поизделка) Добие поголемо искуство, се унапреди, се подобри.
Англиски: improve

поизостри повеќе

Види и: изостри (св.)
поизострат
Вид збор: Глагол, свршен
(се поизостри) Се наостри донекаде или малку повеќе.
Англиски: sharpen Албански: mprehet

поим повеќе

мн. поими
Вид збор: Именка, машки род
Општа информираност, знаење за нешто.
Англиски: idea Албански: ide
сфаќање, претстава
Англиски: concept Албански: koncept, pikëpamje

поискастри повеќе

Види и: искастри (св.)
поискастрат
Вид збор: Глагол, свршен
Укорува некого, употреби ќотек како воспитна мерка.
Англиски: beat up Албански: krasis, rrah

поискорени повеќе

Види и: искорени (св.)
поискоренат
Вид збор: Глагол, свршен
(се поискорени) се искорени
Англиски: root out Албански: shkulet, çrrënjoset

појде повеќе

појдат
Вид збор: Глагол, свршен
Земе нешто за појдовна точка.
Англиски: assume Албански: supozoj

покаже повеќе

покажат
Вид збор: Глагол, свршен
Објасни, посведочи, потврди нешто.
Англиски: explain Албански: shpjegon
При закана - казни, се одмазди некому.
Англиски: show Албански: hakmerret
(се покаже) Се појави, се претстави со некоја особина, својство.
Англиски: prove Албански: paraqet

покапе повеќе

Види и: капе (св. и несв.)
покапат
Вид збор: Глагол, свршен
За очи - се измори од напрегање.
Англиски: strain Албански: tendosje
За лисје, цвет - падне, испопадне.
Албански: bie
За пари - пристигнуваат малку по малку.
Англиски: arrive Албански: arrij

покисне повеќе

Види и: кисне (несв.)
покиснат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане нерасположен, разочаран, тажен од нешто.
Албански: dëshprohem, indisponohem

поклекне повеќе

Види и: клекне (св.)
поклекнат
Вид збор: Глагол, свршен
Попушти, ослаби физички, здравствено.
Англиски: give in
Се помири со нешто, престане да се противи се повлече.
Англиски: give in
За предмет (градба) - попушти, почне да се распаѓа.
Англиски: yield

поклоник повеќе

мн. поклоници
Вид збор: Именка, машки род
Почитувач, обожавател на нешто или на некого.
Англиски: worshiper Албански: adhurues

поклопи повеќе

поклопат
Вид збор: Глагол, свршен
Зафати, опфаќа и стави во споредна позиција.
Албански: za vend

покори повеќе

покорат
Вид збор: Глагол, свршен
Успее да скроти нешто.
Англиски: conquer Албански: zaptoj

покоси повеќе

покосат
Вид збор: Глагол, свршен
Пресече со поглед, остро погледна.
Албански: shikoj mrolshëm

покрие повеќе

покријат
Вид збор: Глагол, свршен
прекрие
Англиски: cover Албански: mbuloj

покритие повеќе

мн. покритија
Вид збор: Именка, среден род
Оправдување, причина, изговор, логично објаснување на сопствените постапки.
Англиски: excuse Албански: arsyetim, justifikim

покрстеник повеќе

мн. покрстеници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што менува лесно ставови, идеологија и сл. според потребите.
Англиски: turncoat Албански: dallkauk

пол повеќе

мн. полови
Вид збор: Именка, машки род
Нешто што е сосема спротивно.
Англиски: pole Албански: skaj

пола повеќе

мн. поли
Вид збор: Именка, женски род
(во мн.) подножје на планина
Албански: rrëzë

полага повеќе

полагаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Предава, дава сметки.
Англиски: give account Албански: jap mësim

полази повеќе

Види и: лази (несв.)
полазат
Вид збор: Глагол, свршен
Предизвика треперење на телото.
Англиски: creep Албански: kaploj

поларен повеќе

поларни
Вид збор: Придавка
Многу, премногу студен.
Англиски: freezing Албански: polar

поларизира повеќе

поларизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Подвои, спротивстави до крајност.
Англиски: divide Албански: përçaj

поле повеќе

мн. полиња
Вид збор: Именка, среден род
Област, сфера, на некоја дејност во културата или во некоја наука.
Англиски: area Албански: fushë, sferë

полет повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
подем
Англиски: impetus Албански: zhvillim
елан, занес, восхит, воодушевеност, понесеност
Англиски: enthusiasm Албански: entuziazëm

полетарче повеќе

мн. полетарчиња
Вид збор: Именка, среден род
Почетник во некаква дејност.
Англиски: beginner Албански: fillestar

полжав повеќе

мн. полжави
Вид збор: Именка, машки род
За човек - спор, мрзливец, потчинет.
Англиски: crawler Албански: përtac

ползи повеќе

ползат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се потчинува пред некого.
Англиски: crawl Албански: zvarritet
Прави нешто многу полека.
Англиски: creep Албански: zvarritet

полилејски повеќе

полилејскиот
Вид збор: Придавка
Многу светол, сјаен и впечатлив.
Англиски: shiny

политизира повеќе

политизира
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Постапи, постапува итро, промислено, ја избегнува суштината.
Англиски: politicize Албански: politizoj

политика повеќе

мн. политики
Вид збор: Именка, женски род
Вештина на однесување со луѓето и снаоѓање во животот.
Англиски: politics Албански: politikë

политичар повеќе

мн. политичари
Вид збор: Именка, машки род
Снаодлив, вешт, човек што знае да ги оствари своите желби со смислено однесување.
Англиски: politician Албански: politikan

политократија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Сталеж на политичари во таквото општество.

полифонија повеќе

мн. полифонии
Вид збор: Именка, женски род
Својство на еден знак, лик да изразува повеќе значења.
Англиски: polyphony Албански: polifoni

полицаец повеќе

мн. полицајци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што е строго кон другите и им суди по сопствени сфаќања за правилата на однесување.
Англиски: policeman Албански: polic

полн повеќе

полни
Вид збор: Придавка
Исполнет, обземен со некакво чувство, страв, среќа и сл.
Англиски: filled

полни повеќе

полнат
Вид збор: Глагол, несвршен
Прави да биде обземен, исполнет со некакво чувство.
Англиски: fill Албански: mbush, rrit

полноглавец повеќе

мн. полноглавци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е ограничен, што многу учи и не го интересира ништо друго.
Англиски: egghead Албански: njeri i kufirzuar

полнокрвен повеќе

полнокрвниот
Вид збор: Придавка
Богат, што изобилува со настани.
Англиски: lively

положба повеќе

мн. положби
Вид збор: Именка, женски род
Состојба, ситуација во која се наоѓа некоја заедница, земја, држава и сл.
Англиски: situation Албански: pozitë, situatë
Состојба обусловена од околностите во кои се наоѓа некој.
Англиски: circumstance Албански: gjëndje, pozitë

положение повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Состојба на бременост.
Англиски: pregnancy

полуди повеќе

полудат
Вид збор: Глагол, свршен
Се однесува како луд.
Албански: sillet si i çmendur

полузелен повеќе

полузелениот
Вид збор: Придавка
Несериозен, незрел, што не внимава што зборува.

полуписмен повеќе

полуписмени
Вид збор: Придавка
Што пишува лоши текстови, што е по потребното културно ниво на изразување.
Англиски: semiliterate

помами повеќе

помамат
Вид збор: Глагол, свршен
(се помами) За ветер, море - стане како помамен, се разбесни.
Англиски: rage Албански: i tërbuar

помасира повеќе

Види и: масира (несв.)
помасираат
Вид збор: Глагол, свршен
Здодева малку.
Англиски: bore

поматка повеќе

поматкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Лаже, мами кратко време.
Англиски: cheat Албански: gënjej, bëj hile
Задржи некого или нешто кратко време, некое време.
Англиски: keep busy Албански: mashtroj, mbaj, ndal

поместен повеќе

поместениот
Вид збор: Придавка
Што се поместил од умот.
Англиски: insane

помести повеќе

поместат
Вид збор: Глагол, свршен
(се помести) Се помери од умот, полуди.
Англиски: go crazy Албански: çmenden, luaj mendsh

помине повеќе

поминат
Вид збор: Глагол, свршен
Мине од едно нешто на друго.
Англиски: change Албански: kaloj, ndrroj
Се јави и брзо исчезне (телесна дразба, осет, чувство, мисла).
Англиски: pass Албански: kaloj, vërshoj
Е одобрен, примен, прифатен.
Англиски: pass Албански: kaloj
За глас, вест - се рашири на повеќемина или повеќе места.
Англиски: spread Албански: kaloj, përhap

помрачи повеќе

помрачат
Вид збор: Глагол, свршен
Одземе или намали важност, углед, слава и сл.
Англиски: diminish Албански: zvogëloj
(се помрачи) Изгуби способност за здраво расудување.
Англиски: go insane Албански: humbë aftësinë

помрдне повеќе

помрднат
Вид збор: Глагол, свршен
(се помрдне) полуди
Англиски: get crazy Албански: lëviz mendsh, çmend

понадуши повеќе

понадушат
Вид збор: Глагол, свршен
Насети, почувствува, открие нешто донекаде.
Англиски: sense

понапрчи повеќе

Види и: напрчи (св.)
понапрчат
Вид збор: Глагол, свршен
(се понапрчи) Се вообрази, се надуе во помала мера, донекаде.

понареди повеќе

Види и: нареди (св.)
понаредат
Вид збор: Глагол, свршен
(се понареди) Се дотера, се нагизди малку, донекаде.
Албански: rregullohem, ndreqem

понатежне повеќе

Види и: натежне (св.)
понатежнат
Вид збор: Глагол, свршен
Натегне на една страна, надвладее.
Албански: anoj në një anë

понатисне повеќе

Види и: натисне (св.)
понатиснат
Вид збор: Глагол, свршен
Притисне малку или уште малку некого да попушти.
Англиски: force Албански: shtrëngoj, detyroj

понесе повеќе

понесат
Вид збор: Глагол, свршен
Земе на себе (задача, одговорност), преземе, поднесе.
Англиски: carry Албански: marr
Добие, заслужи награда и сл.
Англиски: carry Албански: marr, fitoj
Опфати, обземе некого нешто.
Англиски: carry Албански: marr, zë

пони повеќе

мн. понија
Вид збор: Именка, среден род
Мал, низок велосипед.
Англиски: mini bike Албански: poni dyrrotsh

понира повеќе

понираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Вникнува длабоко, навлегува во длабичината на нешто.
Англиски: sink in Албански: zhytet thell

понор повеќе

мн. понори
Вид збор: Именка, машки род
пропаст, несреќа
Англиски: disaster Албански: shkatërrim
Постоење голема разлика, несогласување за нешто.
Англиски: discrepancy Албански: diskrapancë, dallim

понорен повеќе

понорниот
Вид збор: Придавка
длабок, голем
Англиски: deep

понура повеќе

(се) понураат
Вид збор: Глагол, свршен
Скита извесно време.
Англиски: roam
Се прикрадува, се вртка извесно време.
Англиски: stalk

поодбере повеќе

Види и: одбере (св.)
поодберат
Вид збор: Глагол, свршен
Разбере, сфати малку, донекаде.
Англиски: comprehend Албански: kuptoj

пооддалечи повеќе

(се) пооддалечат
Вид збор: Глагол, свршен
Престане да биде близок со некого, се отуѓи малку.
Англиски: distance Албански: largohem, distancohem

пооживи повеќе

пооживат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане донекаде пожив, подобар.
Англиски: liven up
Направи да биде некој донекаде пожив, да оживее.
Англиски: liven up

поолабави повеќе

Види и: олабави (св.)
поолабават
Вид збор: Глагол, свршен
(се поолабави) Се олабави малку, во помала мера.
Англиски: relax Албански: lirohet, çlirohet pak

поолади повеќе

Види и: олади (св.)
пооладат
Вид збор: Глагол, свршен
(се поолади) Се смири малку.
Англиски: calm down Албански: qetsoj, ftohet

пооладни повеќе

Види и: поолади (св.)
пооладнат
Вид збор: Глагол, свршен
За чувство - се смали, ослабне малку.
Англиски: cool off

поопадне повеќе

Види и: опадне (св.)
поопаднат
Вид збор: Глагол, свршен
Ослаби здравствено, изгуби сила.
Англиски: weaken
Опадне, ослабне малку, во помал степен.
Англиски: drop

поосветли повеќе

Види и: осветли (св.)
поосветлат
Вид збор: Глагол, свршен
Објасни, разјасни малку, донекаде.
Англиски: clarify

поостри повеќе

поострат
Вид збор: Глагол, свршен
Засили малку, до некој степен.
Англиски: intensify

пооткрие повеќе

Види и: открие (св.)
пооткријат
Вид збор: Глагол, свршен
Открие, довери малку, донекаде некому нешто тајно, скриено.
Англиски: reveal Албански: zbuloj
Открие малку, донекаде нешто дотогаш незабележано.
Англиски: discover Албански: zbuloj
(се пооткрие) Се открие, се довери некому.
Англиски: disclose Албански: zbuloj

попари повеќе

попарат
Вид збор: Глагол, свршен
Предизвика тага, болка некому; уништи желба, надеж некому.
Англиски: shock Албански: goditje, përvëlim
(се попари) Стана тажен, уништен од нешто.
Англиски: shock Албански: i përvëluar, i shkretuar

попис повеќе

мн. пописи
Вид збор: Именка, машки род
Список, листа со податоци, добиено од попишување.
Англиски: list Албански: fletëregjistrim

поплава повеќе

мн. поплави
Вид збор: Именка, женски род
Голема количина од нешто, мноштво.
Англиски: deluge Албански: rrebesh, përmbytje

поплави повеќе

поплават
Вид збор: Глагол, свршен
Исполни во голем број, во голема количина.
Англиски: inundate Албански: përmbyt

попласка повеќе

попласкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Пљампа, дрдори извесно време.
Англиски: blab

поплеска повеќе

Види и: плеска (несв.)
поплескаат
Вид збор: Глагол, свршен
Дрдори, пљампа малку, некое време.
Англиски: blab

попоткове повеќе

Види и: поткове (св.)
се попотковат
Вид збор: Глагол, свршен
Ги прошири малку своите знаења, се подготви уште малку.

попоткопа повеќе

Види и: поткопа (св.)
попоткопаат
Вид збор: Глагол, свршен
Наштети малку некому.
Англиски: undermine

попотскаже повеќе

попотскажат
Вид збор: Глагол, свршен
Покаже, насочи малку, донекаде.
Англиски: point, show

попрати повеќе

Види и: прати (св.)
попратат
Вид збор: Глагол, свршен
За поглед - гледа во некого или нешто.
Англиски: watch

попреболи повеќе

Види и: преболи (св.)
попреболат
Вид збор: Глагол, свршен
Прежали малку.

попрекршен повеќе

попрекршениот
Вид збор: Придавка
За човек - што е во позрели години.

попрекрши повеќе

Види и: прекрши (св.)
попрекршат
Вид збор: Глагол, свршен
Убеди малку некого во нешто по долго колебање.
Англиски: convince
Влезе во малку позрели години.
Англиски: mature
(се попрекрши) За тело - се превитка, се свитка малку, донекаде.
Англиски: bend

попреку повеќе

Вид збор: Прилог
напоречки, нељубезно
Англиски: askance

попремери повеќе

Види и: премери (св.)
попремерат
Вид збор: Глагол, свршен
Процени малку некого или нешто со очи, со поглед.

попремости повеќе

Види и: премости (св.)
попремостат
Вид збор: Глагол, свршен
Премости, преброди нешто (тешкотии, проблеми) до определен степен.
Англиски: bridge

попресее повеќе

Види и: пресее (св.)
попресеат
Вид збор: Глагол, свршен
Испраша, распраша малку некого.

попресекне повеќе

Види и: пресекне (св.)
попресекнат
Вид збор: Глагол, свршен
Исчезне малку, изгуби малку силина.

попресуши повеќе

Види и: пресуши (св.)
попресушат
Вид збор: Глагол, свршен
Исчезне малку, изгуби малку силина.

попрета повеќе

Види и: прета (несв.)
попретаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се противи малку, некое време.
Англиски: resist

попретовари повеќе

Види и: претовари (св.)
попретоварат
Вид збор: Глагол, свршен
Натовари, оптовари некого со поголеми должности.
Англиски: overload

попржи повеќе

Види и: пржи (несв.)
попржат
Вид збор: Глагол, свршен
(се попржи) Се мачи малку, некое време.
Англиски: toil

поприбере повеќе

Види и: прибере (св.)
поприберат
Вид збор: Глагол, свршен
Дојде малку на себе, среди малку мисли, чувства.
Англиски: recover Албански: erdh

попривлече повеќе

Види и: привлече (св.)
попривлечат
Вид збор: Глагол, свршен
Предизвика интерес, внимание, љубопитност и сл.
Англиски: attract

поприврзе повеќе

Види и: приврзе (св.)
поприврзат
Вид збор: Глагол, свршен
Натера, принуди некого да биде постојано на едно место.
Англиски: tie
Приврзе некого малку повеќе кон себе.
Англиски: bind
(се поприврзе) Стане верен, близок на некого или на нешто.

поприкрие повеќе

Види и: прикрие (св.)
поприкријат
Вид збор: Глагол, свршен
Не дозволи да се разбере нешто, да се открие некој.

попритегне повеќе

Види и: притегне (св.)
попритегнат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши мал притисок врз некого за да дојде до саканата цел.
Англиски: pressure

попритисне повеќе

Види и: притисне (св.)
попритиснат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши мал притисок врз некого за да дојде до саканата цел.
Англиски: pressure

попробуди повеќе

Види и: пробуди (св.)
(се) попробудат
Вид збор: Глагол, свршен
Се појави, предизвика малку некакви чувства.
Англиски: wake up

попроветри повеќе

Види и: проветри (св.)
попроветрат
Вид збор: Глагол, свршен
Одмори малку.
Англиски: rest

попрчи повеќе

Види и: прчи (несв.)
(се) попрчат
Вид збор: Глагол, свршен
Се прчи, се прави важен, се фали малку, некое време.
Англиски: strut

попува повеќе

Види и: поп (м.)
попуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Дава совети за сѐ, натрапливо поучува.
Англиски: preach Албански: predikoj

попука повеќе

попукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Намерно нервира, лути некого некое време.
Англиски: anger Албански: nevrikos, hidhëroj

пораѓа повеќе

пораѓаат
Вид збор: Глагол, несвршен
предизвикува, создава
Англиски: cause Албански: bëj, shkaktoj, sjell

поразбистри повеќе

Види и: разбистри (св.)
поразбистрат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто да стане појасно, пообјасни, поразјасни нешто.
Англиски: clarify Албански: qartësoj
(се поразбистри) Стане појасен, се поразјасни.
Англиски: clarify Албански: qartësohet

поразбранува повеќе

Види и: разбранува (несв.)
поразбрануваат
Вид збор: Глагол, свршен
Вознемири, возбуди малку, во помала мера.
Англиски: excite
(се поразбранува) Се вознемири, се возбуди малку, во помала мера.
Англиски: excite

поразведри повеќе

Види и: разведри (св.)
поразведрат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи некој да стане поведар, посвеж.
Англиски: brighten Албански: ndris, gjallëroj
(се поразведри) Стане поведар, порасположен.
Англиски: brighten Албански: ndris, gjallëroj

поразвлече повеќе

поразвлечат
Вид збор: Глагол, свршен
Оддолжи, завлече малку, во мала мера.
Англиски: drag Албански: zgjas pak

поразводни повеќе

Види и: разводни (св.)
поразводнат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи содржината на нешто да стане помалку изразна, побледа.
Англиски: water down Албански: zbeh

поразврзе повеќе

Види и: разврзе (св.)
поразврзат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне надолго и нашироко да прикажува.

поразголи повеќе

Види и: разголи (св.)
поразголат
Вид збор: Глагол, свршен
Изнесе јавно вистина за некого или нешто, разоткрие, обелодени малку, донекаде вистина за некого или за нешто.
Англиски: reveal Албански: zbuloj, demaskoj

поразграни повеќе

Види и: разграни (св.)
поразгранат
Вид збор: Глагол, свршен
Развие, рашири нешто во мала мера, во некоја степен.
Англиски: spread
(се поразграни) Се развие, се рашири во некоја мера.
Англиски: spread

поразгрне повеќе

Види и: разгрне (св.)
поразгрнат
Вид збор: Глагол, свршен
Развие, рашири малку некаква дејност.
Албански: zhvilloj, përhap

пораздвижи повеќе

Види и: раздвижи (св.)
пораздвижат
Вид збор: Глагол, свршен
Вознемири, разбранува малку, во некој степен.
Англиски: alarm Албански: shqetësoj pak

пораздели повеќе

Види и: раздели (св.)
поразделат
Вид збор: Глагол, свршен
Разедини малку, во некој степен.
Англиски: divide Албански: përçaj

поразјаде повеќе

Види и: разјаде (св.)
поразјадат
Вид збор: Глагол, свршен
Постепено уништи, разори нешто.

поразлее повеќе

Види и: разлее (св.)
поразлеат
Вид збор: Глагол, свршен
(се поразлее) Се разнесе, се рашири во различни правци.
Англиски: spread over Албански: përhapet

поразмекне повеќе

Види и: размекне (св.)
поразмекнат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи некого да стане помек, поблаг, попопустлив.
Англиски: soften Албански: zbus

поразмрда повеќе

Види и: размрда (св.)
поразмрдаат
Вид збор: Глагол, свршен
Натера некого да поработи, да биде поактивен.
Албански: detyroj
(се поразмрда) Се фати малку за работа, стане малку поактивен.
Албански: lëviz

поразниша повеќе

Види и: разниша (св.)
поразнишаат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи несигурен во некого или нешто, поколеба.
Англиски: waver

порасветли повеќе

Види и: расветли (св.)
порасветлат
Вид збор: Глагол, свршен
Разјасни, испита малку, донекаде или уште малку.
Англиски: clarify

пораскрши повеќе

Види и: раскрши (св.)
пораскршат
Вид збор: Глагол, свршен
За снага - раздвижи, размрда малку.
Албански: lëviz, lëkund

порасне повеќе

пораснат
Вид збор: Глагол, свршен
Добие поголема вредност, се издигне.
Албански: zhvilloj

порастегне повеќе

Види и: растегне (св.)
порастегнат
Вид збор: Глагол, свршен
(се порастегне) Се развлече, се одолжи малку.
Англиски: stretch Албански: zgjas pak

порасчепка повеќе

Види и: расчепка (св.)
порасчепкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Разгледа, проучи малку, донекаде.
Албански: shqyrtoj pak
Примери:
Тој вети дека ќе ја порасчепка таа работа.

порасчисти повеќе

Види и: расчисти (св.)
порасчистат
Вид збор: Глагол, свршен
Отстрани пречки, ослободи малку, донекаде.
Англиски: unblock Албански: hap, zhbllokoj

породи повеќе

породат
Вид збор: Глагол, свршен
предизвика, создаде, причини
Англиски: create Албански: krijoj
(се породи) Настане, се создаде.
Англиски: create Албански: lind, krijohet

пороен повеќе

поројни
Вид збор: Придавка
Што доаѓа одненадеж во голема количина, мера.
Англиски: torrential

порој повеќе

мн. порои
Вид збор: Именка, машки род
Голема количина, мноштво од луѓе или друго во движење.
Англиски: torrent Албански: turmë

поројно повеќе

Вид збор: Прилог
Како порој.

портретира повеќе

портретираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Верно опише, опишува некоја личност.
Англиски: portray Албански: portretoj

портретист повеќе

мн. портретисти
Вид збор: Именка, машки род
Писател што дава верен опис на ликовите, какактерите во книжевното дело.
Англиски: portraitist Албански: portretist

посегне повеќе

посегнат
Вид збор: Глагол, свршен
Покаже, пројави интерес за нешто.
Англиски: reach Албански: tregon interes

посее повеќе

посеат
Вид збор: Глагол, свршен
Внесе, рашири меѓу луѓето нешто (идеи, гласови; смут, раздор).
Англиски: sow Албански: mbjelli
Изгуби нешто.
Англиски: lose Албански: humb

посен повеќе

посни
Вид збор: Придавка
Што е празен, сиромашен.
Англиски: poor Албански: i varfër

посере повеќе

Види и: сере (несв.)
посерат
Вид збор: Глагол, свршен
Расипе, упропасти нешто.
Англиски: screw Албански: dhij, prish

посети повеќе

посетат
Вид збор: Глагол, свршен
За настан, состојба - дојде, настапи, се појави, настана.
Англиски: visit Албански: vizitoj, vij

посипе повеќе

посипат
Вид збор: Глагол, свршен
(се посипе) Густо или делумно се прекрие со нешто.
Англиски: cover Албански: mbuloj

поспотне повеќе

поспотнат
Вид збор: Глагол, свршен
Поттикне, подбуцне малку повеќе некого.
Англиски: incite

посребрен повеќе

посребрениот
Вид збор: Придавка
Што има боја на сребро, што е побелен.

посребри повеќе

посребрат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто да добие боја или сјај на сребро.
Албански: bëj me argjent
(се посребри) Побели, добие боја на сребро.
Англиски: silverplate Албански: merr ngjyrë argjendi

пост повеќе

мн. пости
Вид збор: Именка, машки род
Воздржување од претерано уживање во некакви задоволства.
Англиски: restraining Албански: kufizues

постела повеќе

мн. постели
Вид збор: Именка, женски род
Легло за одмор и спиење.
Англиски: bed Албански: shtrat, krevat

пот повеќе

(едн.) потта
Вид збор: Именка, женски род
Труд, напорна работа.
Англиски: toil Албански: djersë, punë

потег повеќе

мн. потези
Вид збор: Именка, машки род
Постапка, гест направен со некаква цел.
Англиски: move Албански: gjest
обележје, карактеристика, детаљ
Англиски: detail Албански: detaj, detal

потегне повеќе

потегнат
Вид збор: Глагол, свршен
Изнесе, стави на дневен ред.
Албански: nxjerr

потемни повеќе

потемнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ослаби, намaли вредност, важност.
Албански: zbeh

потепа повеќе

потепаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се потепа) Покаже упорност со сите сили да добие нешто.
Англиски: beat up

потера повеќе

потераат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да прави, да пројавува нешто.
Англиски: start Албански: bëj

потече повеќе

потечат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се движи во мноштво, во маса.
Англиски: move Албански: lëviz
За зборови, чувства, мисли, мирис - почне да се шири на сите страни.
Англиски: spread Албански: përhap
Продолжи непрекинато да се одвива.
Англиски: continue Албански: vazhdon

поти повеќе

(се) потат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се труди, се мачи, работи напорно.
Англиски: toil Албански: punoj rëndë, djersitem

потисне повеќе

потиснат
Вид збор: Глагол, свршен
Одземе, ограничи слобода некому, угнете.
Англиски: oppress Албански: merr lirinë
Со напор задуши некакво чувство, мисла, желба во себе.
Англиски: suppress Албански: shuan

поткастри повеќе

Види и: кастри (несв.)
поткастрат
Вид збор: Глагол, свршен
Исече, потсече, скуси малку нешто.
Англиски: shorten Албански: pres, shkurtoj
Смали, ограничи малку нешто.
Англиски: cut Албански: pres, shkurtoj

поткове повеќе

потковат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде знаење некому, подготви со знаења.
Албански: mbath, mësoj

поткопа повеќе

поткопаат
Вид збор: Глагол, свршен
Наштети некому, подрие основа на нешто за да го урне.
Англиски: undermine Албански: grryej nën, minoj

поткоси повеќе

поткосат
Вид збор: Глагол, свршен
Одземе сила.
Англиски: weaken Албански: dobësoj

поткрпи повеќе

Види и: крпи (несв.)
поткрпат
Вид збор: Глагол, свршен
(се поткрпи) Се обезбеди материјално малку, во некоја мера.
Албански: arnohem

поткуси повеќе

поткусат
Вид збор: Глагол, свршен
Скрати, скуси малку нешто (плата, надомест).
Англиски: shorten Албански: shkurtoj

поткусури повеќе

поткусурат
Вид збор: Глагол, свршен
Врати нанесена неправда.
Англиски: revenge

поток повеќе

мн. потоци
Вид збор: Именка, машки род
Голема количина течност што се излева.
Англиски: stream Албански: rrëke
Голема количина од нешто (светлина, зборови) што избива од некаде.
Англиски: plenitude Албански: bollëk, plotësi
Мноштво од народ што се движи во еден правец.
Англиски: crowd Албански: turmë

потоне повеќе

потонат
Вид збор: Глагол, свршен
Пропадне, исчезне, се изгуби.
Англиски: disappear Албански: zhduket
Дојде во некаква состојба, целосно се предаде на некаква работа, на некакво размислување.
Англиски: deepen Албански: thellohet

потоп повеќе

(едн.) потопот
Вид збор: Именка, машки род
Голема поплава.
Англиски: deluge Албански: përmbytje, vërshim

потпали повеќе

потпалат
Вид збор: Глагол, свршен
Предизвика, поттикне, подбуцне нешто (војна, расправија, кавга, возбуда).
Англиски: incite Албански: inicon, vë zjarr,kall

потпалувач повеќе

мн. потпалувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што предизвикува, поттикнува нешто.
Англиски: instigator Албански: nxitës

потполни повеќе

потполнат
Вид збор: Глагол, свршен
Дополни нешто, додаде конт тоа што се има.
Англиски: complete Албански: plotësoj, kompletoj

потпре повеќе

потпрат
Вид збор: Глагол, свршен
поткрепи, потпомогне
Англиски: support Албански: këshilloj
(се потпре) Се поткрепи, се опре, се помогне од некого.
Англиски: rely, confide Албански: këshilloj

потпркне повеќе

потпркнат
Вид збор: Глагол, свршен
Потпорасне; зајакне малку.
Албански: rritet, forcohet

потрес повеќе

мн. потреси
Вид збор: Именка, машки род
Брза, голема промена во некоја сфера од општествениот живот.
Англиски: shock Албански: ndryshim, tronditje
Длабока возбуда, силно вознемирување.
Англиски: shock Албански: shqetësim

потресе повеќе

потресат
Вид збор: Глагол, свршен
Силно возбуди, ужаси.
Англиски: horrify Албански: tmerroj
(се потресе) се вознемири, се возбуди
Англиски: alarm Албански: shqetësoj

потроши повеќе

потрошат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгуби сила, физички ослабе.
Англиски: weaken Албански: harxhoj, dobësoj

потрча повеќе

потрчаат
Вид збор: Глагол, свршен
Побрза да направи нешто.
Англиски: run Албански: vrapoj, shpejtoj

потслизне повеќе

Види и: слизне (св.)
потслизнат
Вид збор: Глагол, свршен
Подметне некому.
Англиски: frame-up Албански: kurdis për të rrëshqitur

потстегне повеќе

потстегнат
Вид збор: Глагол, свршен
Воведе поголем ред во нешто.
Албански: drejtoj
Присили некого на нешто.
Англиски: force Албански: forcoj
(се потстегне) Стане поштедлив.
Англиски: pull together Албански: shtërngoj

поттурне повеќе

поттурнат
Вид збор: Глагол, свршен
отфрли, потцени, занемари
Англиски: push Албански: hedh, lë anash

потурчи повеќе

потурчат
Вид збор: Глагол, свршен
потуѓи, поштоми, потомори
Англиски: alienate Албански: turqizoj, tjetërsoj

потфати повеќе

потфатат
Вид збор: Глагол, свршен
(се потфати) Се закачи еден со друг (во кавга).
Англиски: brawl Албански: grindje

потфрли повеќе

потфрлат
Вид збор: Глагол, свршен
Дофрли некому нешто со потценување.
Англиски: throw Албански: hedh
Дофрли зборови, каже нешто за некого.
Англиски: say Албански: tha

потхрани повеќе

потхранат
Вид збор: Глагол, свршен
Поткрепи, даде дополнителна сила, поддржи во нешто.
Албански: përkrah shtes <