Народна поезија - категорија

лее повеќе

леат
Вид збор: Глагол, несвршен
За бисер - истура бисер.
Англиски: pour Албански: derdh

либе повеќе

(едн.) либето
Вид збор: Именка, среден род
Љубено моме или момче.
Англиски: lover Албански: i, e dashur
Мил, драг сопруг или сопруга.
Англиски: darling Албански: i, e dashur

ломен повеќе

ломни
Вид збор: Придавка
Што е кршлив.
Англиски: breakable

ломи повеќе

ломат
Вид збор: Глагол, несвршен
Крши нешто.
Англиски: break Албански: thej

лудо повеќе

мн. луди
Вид збор: Именка, среден род
Неженет човек, момче.
Англиски: bachelor Албански: beqar

лудоделија повеќе

мн. лудоделии
Вид збор: Именка, машки род
Млад човек, тој што постапува неразумно, неодмерено.

лут повеќе

лути
Вид збор: Придавка
Што лесно се лути, што е лош.
Англиски: evil Албански: i zemëruar, i keq
Што е опасен, свиреп.
Англиски: bloodthirsty Албански: i keq,
За борба - жестоко, сурова, тешка.
Англиски: heavy Албански: i ashpër
За оружје - што е остро, што добро сече, убива.
Англиски: sharp Албански: i mprehtë
Што е без мера во своите постапки, што се оддава на нешто со голема страст.
Англиски: passionate Албански: zjarrtë
а - б - в - г - д - ѓ - ж - з - ѕ - и - к - л - љ - о - п - р - с - т - у - ф - ц - ч - џ - ш