Музика и танц - категорија

напев повеќе

мн. напеви
Вид збор: Именка, машки род
Мелодија, песна што се пее.
Англиски: song

напевен повеќе

напевниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на напев, мелодиски.
Англиски: melodious
Примери:
Напевна и говорна страна на песната.

натсвирува повеќе

Види и: натсвири (св.)
натсвируваат
Вид збор: Глагол, несвршен
натсвири
Албански: tejkaloj në fishkëllim
(се натсвирува) Се натпреварува во свирење.
Албански: garoj në fishkëllim

наштимува повеќе

наштимуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Со штимување дотера музички инструмент.
Англиски: tune Албански: akordoj

немелодичен повеќе

немелодични
Вид збор: Придавка
Што не е мелодичен.
Англиски: tuneless

немузикален повеќе

немузикалниот
Вид збор: Придавка
Што не е музикален, што нема смисла за музика.
Англиски: unmusical

нивното повеќе

Види и: нивен (прид.)
мн. нивните
Вид збор: Именка, среден род
Што го доживеале или што го доживуваат тие за кои станува збор.
Англиски: his Албански: e tyre
Примери:
Нам ни беше тешко, ама и нивното не беше полесно.

ноктурно повеќе

мн. ноктурна
Вид збор: Именка, среден род
Ноќна музика, кратка романтична композиција.
Англиски: nocturne

нота повеќе

мн. ноти
Вид збор: Именка, женски род
Графички знак за бележење на тонот; тон во музиката.
Англиски: note Албански: notë
(само мн.) Музичко нотно дело.
Англиски: notes Албански: nota muzikore

нотација повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Збир од симболи што го покажува изведувањето на нотите.
Англиски: notation

нотен повеќе

нотни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на нота.

нотиран повеќе

нотираниот
Вид збор: Придавка
Што е запишан со нота.

нотка повеќе

мн. нотки
Вид збор: Именка, женски род
нота
Англиски: note
а - б - в - г - д - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш