Ликовна уметност - категорија

оригами повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Јапонска уметност на создавање фигури со диплење хартија.
Англиски: origami

орнаменталист повеќе

мн. орнаменталисти
Вид збор: Именка, машки род
Сликар на орнаменти.

осенча повеќе

осенчаат
Вид збор: Глагол, свршен
Во сликарството - направи сенка на нешто, на цртеж и сл.
Англиски: shade
а - б - в - г - ж - и - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ф - ц - ч - ш