Воен термин - категорија

удар повеќе

мн. удари
Вид збор: Именка, машки род
На војска во војна.
Англиски: attack Албански: sulm

укопа повеќе

укопаат
Вид збор: Глагол, свршен
Гради утврдување под нивото на околината, прави окоп, ров.
Англиски: dig in
(се укопа) Се утврдува под нивото на околината.
Англиски: dig in

униформа повеќе

мн. униформи
Вид збор: Именка, женски род
Стандардизирана облека.
Англиски: uniform Албански: uniformë

униформира повеќе

униформираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Облече во униформа, во еднаква облека.
Англиски: uniform Албански: uniformoj

упад повеќе

мн. упади
Вид збор: Именка, машки род
насилно влегување
Англиски: invasion Албански: ndërhyrje

ура повеќе

Вид збор: Извик
Вик на војска при јуриш на непријателот.

утврди повеќе

утврдат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи утврда, крепост.
Англиски: fortify Албански: fortifikon
(се утврди) Се подготви за одбрана.
Англиски: fortify Албански: fortifikon
а - б - в - г - д - ѓ - е - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - ш