Астрономија - категорија

јарец повеќе

мн. јарци
Вид збор: Именка, машки род
Јужно соѕвездие, зодијачки знак, од 22 декември до 20 јануари.
Англиски: Capricorn Албански: bricjap

Јупитер повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Најголемата планета во Сончевиот Систем.
Англиски: Jupiter Албански: Jupiteri
а - б - в - г - д - е - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х