Астрономија - категорија

вага повеќе

мн. ваги
Вид збор: Именка, женски род
Созвездие видливо во септември и октомври.
Англиски: Libra Албански: peshorja

Венера повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Планета во Сончевиот Систем.
Англиски: Venus Албански: Venera

Вечерница повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Ѕвезда што се гледа навечер прва по заоѓањето на сонцето, Венера.
Англиски: evening star

водолија повеќе

мн. водолии
Вид збор: Именка, женски род
Зодијачко соѕвездие; зодијачки знак од 21 јануари до 19 февруари.
Англиски: Aquarius

вселена повеќе

(едн.) вселената
Вид збор: Именка, женски род
Сиот свет што не опкружува.
Англиски: universe Албански: gjithësi, univers, kozmos

вселенски повеќе

Види и: вселена (ж.)
вселенскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на вселената.
Англиски: universal
а - б - в - г - д - е - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х