Архитектура и градба - категорија

џамија повеќе

мн. џамии
Вид збор: Именка, женски род
муслимански храм
Англиски: mosque Турски: cami Албански: xhami
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш