Архитектура и градба - категорија

јашмак повеќе

мн. јашмаци
Вид збор: Именка, машки род
Стреа над огниште, внатре во куќата.
Албански: strehë mbi votër
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш